Pikapolonica
PROTOKOL VRTCA TRBOVLJE V ČASU POJAVA COVID-19
Za zaščito tako osebja kot otrok pred okužbo s SARS-CoV-2 je potrebno, da v vrtec prihajajo le ZDRAVI otroci in osebje, potrebno je tudi izvajanje splošnih higienskih in ostalih ukrepov:
PRIPOROČILA ZA ZAPOSLENE:
- NA DELO PRIHAJAJTE ZDRAVI, skladno z Odredbo o izvajanju posebnega presejalnega programa za zgodnje odkrivanje okužb z virusom SARS-CoV-2, za osebe, ki opravljajo dejavnost vzgoje in izobraževanja (Ur.l. RS št. 11/21) enkrat tedensko opravite testiranje na covid, skladno z navodili in terminskim planom.
- a) Na delo prihajate le zaposleni (brez enega ali več naštetih simptomov oz. znakov kot so: npr. povišana telesna temperatura, zamašen nos/nahod, kihanje, kašljanje, bolečine v žrelu, težko dihanje, glavobol, bolečine v mišicah, driska, slabost/bruhanje, sprememba vonja in/ali okusa, neobičajna utrujenost, vnetje očesnih veznic tako v blagi kot v težji obliki).
- b) v zadnjih 14 dneh niste bili v stiku z osebo, pri kateri je bila potrjena okužba s SARS-CoV-2.
- SKRBIMO ZA REDNO PREZRAČEVANJE IN RAZKUŽEVANJE PROSTOROV SKLADNO Z NAVODILI (pred prihodom otrok na stežaj odpremo vsa okna).
- VZDRŽUJTE RAZDALJO 1,5-2M DO KOLEGOV IN OTROK IZ DRUGIH SKUPIN.
- REDNO IN TEMELJITO SI UMIVAJTE IN RAZKUŽUJTE ROKE.
Umivanje ali razkuževanje rok je potrebno pred jedjo, po jedi, po prihodu iz stranišča, ali pred in po menjavi plenic, po prihodu iz sprehoda oz. igranja zunaj, po vsakem prijemanju kljuk, npr. vstopanje v igralnice, po dotikanju ograje ali po dotikanju drugih površin.
- NE DOTIKAJTE SE OBRAZA IN UPOŠTEVAJTE PRAVILA HIGIENE KIHANJA IN KAŠLJANJA.
Upoštevanje pravilne higiene kihanja in kašlja (preden zakašljamo/kihnemo, si pokrijemo usta in nos s papirnatim robčkom ali zakašljamo/kihnemo v zgornji del rokava). Papirnat robček po vsaki uporabi odvržemo med odpadke in si nato umijemo roke z milom ter vodo
- ZAŠČITNO MASKO UPORABLJAJTE ZLASTI OB SREČEVANJU Z DRUGIMI SODELAVCI IN STARŠI OTROK, TER PRI OTROCIH.
- OMEJITE FIZIČNE SESTANKE IN ODMORE, KJER SE ZBERE VEČ LJUDI.
- IZOGIBAJTE SE POZDRAVOM Z DOTIKI.
- PRI DELU NE NOSITE NAKITA NA ROKAH.
- RAČUNALNIŠKE TIPKOVNICE, TELEFONE, DOMOFONE PO UPORABI RAZKUŽITE.
- NE UPORABLJAJTE JAVNEGA PREVOZA, ČE JE MOŽNO.
- TUDI V PROSTEM ČASU UPOŠTEVAJTE NAVODILA ZA PREPREČEVANJE ŠIRJENA NALEZLJIVIH BOLEZNI IN SAMOZAŠČITE.
PRIHOD OTROK V VRTEC 1. STAROST
- PRI PRVEM PRIHODU NAJ STARŠI PRINESEJO PODPISANO PRILOGO 3 – IZJAVA STARŠEV, DA JE OTROK ZDRAV.
- OTROKE PRVE STAROSTI SPREJEMAMO V GARDEROBI IN PRI TEM PAZIMO, DA NAENKRAT V GARDEROBI NISTA VEČ KOT DVA STARŠA.
- STARŠI NAJ VZDRŽUJEJO POTREBNO RAZDALJO (1,5 – 2m) DO VZGOJITELJICE IN DRUGIH STARŠEV.
- STARŠI, KI PRIHAJAJO V GARDEROBO MORAJO OBVEZNO NOSITI MASKO IN SI RAZKUŽITI ROKE.
- STARŠ OTROKA PREOBLEČE IN PREOBUJE V COPATKE TER GA PREDA STROKOVNI DELAVKI.
- STROKOVNA DELOVKA PREVZAME OTROKA IN SI GRE SKUPAJ Z OTROKOM UMITI ROKE.
- V OBRATNEM VRSTNEM REDU POTEKAJO ODHODI OTROK DOMOV.
- PO KONČANEM PRIHODU VSEH OTROK ENA OD STROKOVNIH DELAVK POBRIŠE GARDEROBO IN RAZKUŽI VSE KLJUKE, DRŽALA IN STIKALA.
PRIHOD OTROK V VRTEC 2. STAROST
- PRI PRVEM PRIHODU NAJ STARŠI PRINESEJO PODPISANO PRILOGO 3 – IZJAVA STARŠEV, DA JE OTROK ZDRAV.
- OTROKE SPREJEMAMO PRED VHODNIMI VRATI VRTCA.
- STROKOVNA DELAVKA, KI SPREJEMA OTROKE PRED VHODOM NOSI ZAŠČITNO MASKO.
- STARŠI NAJ VZDRŽUJEJO POTREBNO RAZDALJO (1,5 – 2m) DO VZGOJITELJICE IN DRUGIH STARŠEV.
- STROKOVNA DELAVKA POSPREMI OTROKA V GARDEROBO, OD KODER GA PREVZAME NJEGOVA VZGOJITELJICA.
- OTROK SI PREOBUJE COPATKE TER SI POD NADZORM SVOJE VZGOJITELJICE UMIJE ROKE S TEKOČO VODO IN MILOM.
- V OBRATNEM VRSTNEM REDU POTEKAJO ODHODI OTROK DOMOV.
- PO KONČANEM PRIHODU VSEH OTROK ENA OD STROKOVNIH DELAVK POBRIŠE GARDEROBO IN RAZKUŽI VSE KLJUKE, DRŽALA IN STIKALA.
PREZRAČEVANJE PROSTOROV
Zjutraj, ko pride prva strokovna delavka v službo, odpre vsa okna, v vseh delujočih igralnicah.
Najprimernejše je kratkotrajno in intenzivno zračenje prostorov. V enakomernih časovnih intervalih, v času epidemije, odpremo vsako uro za kratek čas (5-10 min.) vsa okna na stežaj. V tem času je izmenjava zraka tolikšna, da se celotna količina zraka zamenja v 4-8 minutah. Če vremenski pogoji dopuščajo imamo okna ves čas odprta na stežaj. Pri tem moramo paziti na temperaturo igralnic, ki ne sme biti nižja od 20°C oz. 23°C pri prvi starosti.
SANITARIJE IN PREVIJANJE
Uporaba stranišča za otroke se vrši pod nadzorom ene od strokovnih delavk. Po uporabi wc-ja strokovna delavka razkuži desko in si skupaj z otrokom umije roke z milom. Otroci si rok ne razkužujejo. Tam kjer dve skupini uporabljata ene sanitarije, naj se le te razdelijo na dva dela. Pomembno je, da ne pride do mešanja otrok in osebja v sanitarnih prostorih.
PREVIJANJE: v času trajanja epidemije uporabljamo plenice za enkratno uporabo! Uporabljamo podloge za previjalno mizo in po vsakem previjanju opravimo dezinfekcijo previjalne mize.
Menjava plenic poteka z rokavicami za enkratno uporabo. Pomembno je tudi upoštevati, da si mora oseba, ki menja plenico, roke umiti oziroma razkužiti trikrat: preden začne, po menjavi plenice in po čiščenju in dezinfekciji previjalne mize.
Pogosto so potrebna rezervna oblačila za otroka. Umazana oblačila odložimo v plastično vrečo, ki jo tesno zavežemo in namestimo nekam, kjer se je otroci ne morejo dotikati, ter jo izročimo staršem.
V času epidemije svetujemo čiščenje in razkuževanje vseh površin, ki so bile stiku z izločki otroka. Takrat osebje nosi rokavice za enkratno uporabo. Po odstranjevanju rokavic si razkužimo roke.
IGRAČE IN IGRA NA PROSTEM
Otroci naj ne prinašajo igrač in knjig od doma. Za stekleničke in dude je potrebno poskrbeti, da so ločene za posameznega otroka in naj bodo podpisane, da ne bi prišlo do mešanja.
Igrače morajo biti ločene za posamezni oddelek. Uporabljajo se samo pralne igrače. Za prvo starost igrače razkužimo dvakrat dnevno (med počitkom in na koncu), za drugo starost pa enkrat dnevno – na koncu.
Kolikor časa je možno, preživimo na prostem. Igrišča razdelimo na cone, tako da ena skupina uporablja eno igralo, ki ga na koncu obrišemo z razkužilom (ograje, držala).
Skupine na igriščih se ne smejo mešati oz. združevati.
OBRAVNAVA PRIMERA S SUMOM NA COVID -19 V VRTCU
Če zboli otrok z vročino in drugimi znaki akutne okužbe dihal, se ga takoj izolira v posebnem prostoru (pedagoški kabinet). Če je mogoče, naj nosi masko. O bolezni naj se obvesti starše ali skrbnike. Oboleli otrok naj uporablja samo določene sanitarije in umivalnik.
Če je pri otroku nato potrjena okužba COVID-19, starši o tem obvestijo vrtec. Vrtec o tem obvesti NIJZ, ki vodi epidemiološko preiskavo. Z epidemiološko preiskavo se išče izvor okužbe in identificira kontakte, ki so bili v stiku z obolelim otrokom v času kužnosti doma, v vrtcu itd. Pričetek kužnosti je dva dni pred pojavom bolezni. NIJZ svetuje kontaktom, da v času inkubacije COVID-19 spremljajo svoje zdravstveno stanje ter posreduje seznam kontaktov Ministrstvu za zdravje, ki izda odločbe o karanteni.
Če zboli vzgojiteljica, vzgojitelj z vročino in znaki akutne okužbe dihal, se umakne iz delovnega mesta in pokliče izbranega zdravnika. V primeru, da je COVID-19 pozitiven(a), o tem obvesti vrtec. Vrtec o primeru obvesti NIJZ, ki podobno začne z epidemiološko preiskavo.
Prostore vrtca, kjer se je gibal oboleli otrok, vzgojiteljica, vzgojitelj oziroma osebje s COVID- 19, se temeljito očisti in izvede dezinfekcijo. Prostore se tudi temeljito prezrači.
Januar, 2021 Ravnateljica:
Daša Bokal, mag. prof. inkl. ped.